loading...
مجله اینترنتی رز
احمد میرزایی بازدید : 177 سه شنبه 22 مرداد 1398 نظرات (0)

قرص اورژانسی ضدبارداری (Oral contraceptive pill , OCP, Combined oral contraceptive pill) به گروهی از داروهای خوراکی به شکل قرص گفته می‌شود که برای پیشگیری از بارداری مصرف می‌شوند. این داروها از پرکاربردترین روش‌های پیشگیری از حاملگی در سراسر جهان می‌باشند و نقشی انقلابی در جامعه انسانی داشته‌اند. این مقاله از رازمگ به بررسی کامل این نوع قرص ها نحوه مصرف و نکات مهم مربوط به آن اختصاص دارد. مدت زمان لازم برای خواندن این مقاله ۱۵ دقیقه می باشد.

فهرست مطالب [مخفی]

قرص اورژانسی چیست ؟

قرص اورژانسی ، یکی از انواع قرص‌هایی است که برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌شود. البته کاربرد آن برای زنانی است که رابطه‌ی جنسی محافظت‌نشده داشته‌اند یا روش‌هایی که در حین رابطه به کار برده‌اند ، موفق نبوده است. درواقع ، مصرف قرص اورژانسی به زمان‌هایی ویژه اختصاص دارد و راهکاری عمومی برای پیشگیری از بارداری نیست. قرص اورژانسی با به‌تأخیر انداختن تخمک گذاری به پیشگیری از بارداری کمک می‌کند.

برای پیشگیری از بارداری دو نوع روش وجود دارد

 

۱ – مصرف قرص اورژانسی
۲ – ابزار درون‌زهدانی یا آی یو دی (IUD)

انواع قرص‌های ضد بارداری

قرص‌های پیش‌گیری اضطراری (ECPs) که در اصطلاح قرص فشار یا قرص صبح روز بعد (به انگلیسی: Morning-after Pill) نامیده می‌شوند، قرص‌هایی هستند که از لقاح و تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کنند.

سه نوع قرص فشار برای جلوگیری از بارداری وجود دارد:

 • قرص‌های ترکیبی استروژن و پروژستین
 • قرص‌های تنها پروژستینی مانند لوونورژسترول
 • قرص‌های پادپروژستینی مانند میفپریستون و اولیپریستال‌استات و الا‌‌وان

 

قرص های اورژانسی لوونورژسترول حاوی هورمون هستند مثل:

قرص بدون نسخه مای ‌وِی (My Way)
پلن بی وان‌استپ (Plan B One–step)
قرص بدون نسخه پرونتزا (Preventeza)
قرص بدون نسخه (Take Action)
قرص های ضد بارداری دیگر هم می‌توانند مانع از بارداری بشوند ، اما درصورتی‌که هر بار بیش از یک عدد مصرف شود. این روش نسبت به مصرف قرص‌های هورمونی لوونورژسترول ، اثرگذاری کمتری دارد و باعث ایجاد حالت تهوع در فرد خواهد شد. مصرف برخی از قرص های پیشگیری از بارداری و خرید آنها باید همراه با نسخه باشد. بنابراین قبل از خرید و مصرف ، بهتر است از پزشک یا پرستار درباره‌ی نوع مناسب قرص ضد بارداری مشورت بگیرید.

نوع دیگری از قرص های ضد بارداری موسوم به اولی‌ پیریستال (اِلا ، اِلاوان) هم وجود دارد که برای استفاده از آن نیاز به نسخه‌ی پزشک است. لوونورژسترول برای پیشگیری از بارداری است و برای دریافت آن محدودیت‌هایی نظیر حدنصاب سنی و نسخه وجود ندارد. قرص اِلا هم نوعی قرص ضدهورمونی و حاوی اولی‌پریستال است. اولی‌پریستال دارویی ضدهورمونی است که اثرات هورمون‌های کلیدی برای تشکیل جنین را مسدود می‌کند. این قرص را فقط با نسخه می‌توان خریداری کرد.

عملکرد و نحوه مصرف قرص اورژانسی

لوونورژسترول که قرص آن با عنوان لنووُل شناخته می‌شود ، به‌شکل موقتی ، مانع از آزاد شدن تخمک‌ها می‌شود و باروری را متوقف می‌کند یا باعث جلوگیری از قرار گرفتن تخمک‌های بارورشده در رحم می‌شود. برای مصرف آن باید یک عدد قرص با دُز مصرفی مشخص استفاده کرد. اثرگذاری لووتورژسترول به زمان مصرف وابسته است. هر چقدر زودتر این قرص خورده شود ، امکان پیشگیری از بارداری بیشتر خواهد بود.

درواقع باید آن را در اسرع وقت مصرف کنید؛ یعنی ظرف ۷۲ ساعت پس از رابطه‌ی جنسی حفاظت‌نشده. در این صورت امکان پیشگیری از بارداری به ۹۰ درصد می‌رسد. از قرص اِلا (الاوان) هم تا ۱۲۰ ساعت بعد از رابطه‌ی جنسی می‌توان استفاده کرد. الا هم به‌شکل یک قرص با یک دُز مصرفی مشخص استفاده می‌شود. برای پیشگیری از بارداری می‌توان از IUD هم کمک گرفت.

این وسیله از قرار گرفتن تخمک‌های بارورشده در رحم ممانعت می‌کند و باید ظرف ۳ روز (برای قرص ضدبارداری لوُونِل) یا ۵ روز (برای قرص ضدبارداری الاوان) بعد از رابطه‌ی جنسی محافظت‌ نشده در رحم قرار بگیرد. این وسیله را می‌توانید در رحم نگه دارید و از آن به‌عنوان یک ابزار پیشگیری از بارداری معمول و مداوم استفاده کنید. در این صورت ممکن است ، عادت ماهیانه‌تان طولانی‌تر ، دردناک‌تر و شدیدتر شود. احتمال دارد که استفاده از IUD موجب ناراحتی‌هایی در شما شود ، ولی مصرف مسکن‌ها ، مشکلات را از بین می‌برد.

درباره قرص لوونورژسترول و نحوه مصرف آن بیشتر بدانید

 

قرص‌های تک دوز پروژستین (لوونورژسترول (Levonorgestrel)) با جلوگیری از تخمک گذاری در تخمدان و همچنین با افزایش چسبندگی مخاط دهانه رحم از بارداری جلوگیری می‌کنند. این قرص‌ها باید در اسرع وقت مصرف شوند، اما معمولا تا ۷۲ ساعت پس از مقاربت محافظت نشده، نیز موثر هستند. حتی ممکن است تا ۱۲۰ ساعت پس از آن نیز کار کنند. بهترین زمان مصرف این قرص در بازه‌ی زمانی ۱۲ ساعته بعد از رابطه جنسی خطرناک می‌باشد.

حتما مطالعه کنید  خواص هلیله سیاه و منع مصرف آن برای (لاغری+سفیدی مو+چشم)

این قرص‌ها برای زنان دارای BMI (فرمول شاخص توده بدن) زیر ۲۵ بیشترین تاثیر را داشته و ممکن است به روی زنان با BMI بالای ۳۰ اثر گذار نباشد. این دارو‌ها را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید. قرص لوونورژسترول با اسامی تجاری مختلفی مانند لونژیل و یا اووسیز در بازار موجود است، ولی در مراکز بهداشتی‌درمانی به نام LNG در اختیار مراجعه کنندگان قرار می‌گیرد.

مصرف این دارو می‌تواند چرخه قاعدگی شما را تغییر دهد، و باعث شود دوره بعدی شما سبک‌ تر یا سنگین‌ تر باشد و یا زودتر یا دیرتر رخ دهد. همچنین می‌تواند علائمی را نشان دهد که شبیه کسانی است که دوره سندروم پیش از قاعدگی PMS را تجربه می‌کنند، مانند حالت تهوع و گرفتگی و درد عضلات شکمی . دیگر عوارض جانبی احتمالی شامل حساسیت پستان ، سرگیجه ، حالت تهوع و گرفتگی عضلات شکمی است.

در صورت بارداری ، ابتلا به سرطان سینه (از هر نوع آن) سرطان رحم ، سرطان دستگاه تناسلی ، تومور‌های کبدی ، خونریزی واژینال ، فشارخون کنترل نشده ، اختلالات ترومبوفلبیت، انفارکتوس مغزی و قلبی ، نباید مصرف شود. در صورت ابتلای بیمار به‌ بیماری قلبی ، سابقه بارداری نابجا ، سندرم‌های سو جذب ، کیست‌های فعال‌تخمدانی ، بیماری فعال کبدی ، یرقان‌انسدادی عود کننده و یاسابقه یرقان در دوران بارداری ، دارو با احتیاط مصرف‌شود.

در دوران شیردهی و با گذشت شش هفته از زایمان مصرف این دارو بلامانع است. در صورت استفاده‌ی هم‌زمان از دارو‌های فنی‌تویین و ریفامپین باید مصرف قرص لوونورژسترول به میزان ١٠٠ % (در هر دوز دو عدد) افزایش یابد.

درباره قرص الا و نحوه مصرف آن بیشتر بدانید

 

الا (Ella) تنها قرص ضد بارداری است که می‌توان تا ۵ روز پس از مقاربت برای جلوگیری از بارداری آن را مصرف کرد. با این حال، هرچه زودتر  از آن استفاده کنید، موثرتر است. الا را تنها با تجویز دکتر زنان می‌توانید تهیه و مصرف کنید. الا در مقایسه با لوونورژسترل انتخاب بهتری برای زنانی است که BMI بیش از ۲۵ دارند. اما اثربخشی آن در زنان دارای BMI بیش از ۳۵ پایین‌تر است.

شایعترین عوارض جانبی مرتبط با آن عبارتند از: سردرد ، درد شکمی ، حالت تهوع ، قاعدگی دردناک ، خستگی و سرگیجه. از این دارو بیش از یک بار در یک سیکل ماهانه نمی‌توان استفاده کرد. اگر تا سه ساعت پس از مصرف این قرص استفراغ کردید ، باید با مشورت پزشک نسبت به مصرف مجدد آن اقدام کرد.

نحوه اثرگذاری روش‌های پیشگیری از بارداری

اگر بعد از برقراری رابطه‌ی جنسی از لوونورژسترول مطابق دستورالعمل استفاده شود ، احتمال بارداری کاهش پیدا می‌کند. به‌کمک این قرص ، ۷ زن از هر ۸ زن از بارداری خود جلوگیری می‌کنند. البته تحقیقات نشان می‌دهد که قرص نام‌ برده برای زنانی که اضافه‌ وزن دارند یا دچار چاقی افراطی هستند ، مفید واقع نمی‌شود. این گروه از زنان بهتر است از IUD استفاده کنند. در پژوهش‌های صورت‌گرفته ، نشان داده شد که مصرف اِلا هم نرخ بارداری را از ۵/۵ و ۵/۶ درصد به ۲/۲ و ۱/۹ درصد می‌رساند.

نتیجه‌ی یک تحقیق تلفیقی هم نشان داد که اثرگذاری اِلا تا ۱۲۰ ساعت بعد از رابطه‌ی جنسی محافظت‌ نشده باقی ‌می‌ماند. اگر بعد از مصرف قرص اورژانسی ، رابطه‌ی جنسی محافظت‌ نشده داشته‌اید ، احتمال بارداری به قوت خود باقی می‌ماند. استفاده از این قرص‌ها به‌عنوان راهی دائمی و معمول برای پیشگیری از بارداری توصیه نمی‌شود. اما در صورت نیاز می‌توانید از آنها بیش از یک بار در چرخه‌ی عادت ماهیانه خود استفاده کنید.

اگر IUD را هم ظرف ۵ تا ۷ روز بعد از رابطه محافظت‌نشده در رحم قرار بدهید ، احتمال پیشگیری از بارداری به ۹۹ درصد خواهد رسید.

وسایل و قرص های ضدبارداری را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

قرص های ضد بارداری یا به‌اختصار (ECPs) را می‌توان در داروخانه‌ها ، مطب پزشکان ، مرکز فوریت‌های پزشکیبیمارستان‌ها ، مراکز سلامت زنان و… پیدا کرد. البته همان‌طور که پیش‌تر هم عنوان شد ، برای تهیه‌ی لوونورژسترول ، نیازی به نسخه و تجویز پزشک نیست.

چه کسانی از مصرف قرص اورژانسی منع می‌شوند؟

وقتی بارداری صورت گرفته باشد دیگر مصرف لوونورژسترول اثری نخواهد داشت. زنانی که از قبل باردار شده یا ممکن است باردار باشند هم نباید از اِلا استفاده کنند. اثرات مصرف این قرص‌ها روی انسان در این شرایط نامشخص است اما مطالعات روی حیوان‌ها نشان می‌دهد که مصرف این قرص‌ها موجب مرده به دنیا آمدن نوزاد می‌شود. کسانی که دچار بیماری های مزمن هستند هم باید قبل از مصرف قرص اورژانسی با پزشک مشورت کنند.

زنانی که دچار حساسیت نسبت به مواد سازنده‌ی قرص های اورژانسی هستند یا آسم دارند هم نباید از این داروها استفاده کنند.

قرص های اورژانسی با برخی داروها هم تداخل پیدا می‌کند. مانند:

 • برخی از داروهای گیاهی
 • داروهای سِل ، صرع و ایدز
 • داروهای کاهش اسید معده مانند امپرازول (omeprazole)
 • آنتی بیوتیک های نه‌چندان معروف (مثل ریفابوتین و ریفامپسین)
 • قرص اِلا با وجود مصرف داروهای فوق کارایی خود را از دست می‌دهد اما مصرف قرص لوونل با افزایش دُز ، همچنان مقدور خواهد بود.

شیردهی در زمان مصرف قرص اورژانسی چگونه است؟

مصرف قرص لوونل در زمان شیردهی ایرادی ندارد. البته ممکن است ، مقدار اندکی از هورمون‌های موجود در قرص به شیر مادر راه پیدا کند. ولی در هر حال خطری برای نوزاد به‌وجود نمی‌آید. آثار مصرف الاوان در طول شیردهی هنوز مشخص نیست. اما سازندگان این قرص‌ها به افراد پیشنهاد می‌دهند که تا یک هفته بعد از مصرف الاوان ، به فرزند خود شیر ندهند.

حتما مطالعه کنید  بهترین رژیم لاغری برای کاهش وزن (ماهانه + هفتگی)

مصرف همزمان قرص های اورژانسی و سایر IUD

 

در صورت وقوع موارد زیر نیاز به مصرف قرص اورژانسی وجود دارد

 • فراموش کردن مصرف قرص های ضد بارداری عادی
 • عدم استفاده درست از حلقه یا پَچ ضد بارداری
 • تأخیر در استفاده از وسایل ضد بارداری درون‌کاشت (مثل IUD) یا دیر شدن تزریق آمپول ضد بارداری

 

در صورت مصرف قرص لوونل باید:

قرص ضد بارداری بعدی را بخورید و ظرف ۱۲ ساعت بعد از مصرف قرص از حلقه یا پچ ضد بارداری جدید استفاده کنید. به استفاده از قرص های ضد بارداری به شکل معمول خود ادامه بدهید.

از سایر وسایل پیشگیری هم استفاده کنید. مثلا کاندوم برای:

۷ روز ، درصورتی‌که از حلقه ، قرص یا پچ‌های ضد بارداری (به‌جز قرص ضد بارداری کلیرا) ، وسایل درون‌کاشت یا تزریقی استفاده می‌کنید.
۹ روز ، در‌صورتی‌که قرص های ضد بارداری کلیرا (Qlaira) را مصرف می‌کنید.
۲ روز ، درصورتی‌که فقط از قرص‌های پروژسترونی استفاده می‌کنید.

اگر قرص الاوان مصرف می‌کنید:

حداقل ۵ روز برای خوردن قرص ضدبارداری بعدی صبر و از حلقه یا پچ جدید استفاده کنید.
از وسایل دیگر پیشگیری از بارداری مانند کاندوم‌ها تا شروع مجدد استفاده از قرص های ضد بارداری به مدت زمان اضافی زیر کمک بگیرید:

۷ روز ، درصورتی‌که از پچ ، حلقه ، وسایل درون‌کاشت ، تزریق یا سایر قرص های ضد بارداری (به‌جز کلیرا)‌ استفاده می‌کنید.
۹روز ، درصورتی‌که از قرص های ضد بارداری کلیرا استفاده می‌کنید.
۲ روز ، درصورتی‌که از قرص‌های پروژسترونی استفاده می‌کنید.
پزشک یا پرستاری متخصص در این زمینه بهتر می‌تواند به شما درباره مدت زمان استفاده از وسایل پیشگیری جانبی دیگر مشاوره بدهد.

چه کسانی می‌توانند از قرص اورژانسی استفاده کنند؟

بیشتر زنان می‌توانند قرص های اورژانسی مصرف کنند؛ حتی زنانی که نمی‌توانند از برخی محصولات هورمونی مانند پَچ‌های ضد بارداری یا قرص های ضد بارداری استفاده کنند. مصرف قرص های اورژانسی برای دختران زیر ۱۶ سال هم منعی ندارد.

عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری چیست؟

 

عوارض جانبی مصرف قرص های اورژانسی به‌شکل بلندمدت ظاهر نمی‌شوند ، اما از رایج‌ترین عوارض جانبی قرص های اورژانسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حالت تهوع
 • درد شکمی
 • خستگی
 • سردرد
 • وقوع تغییرات در عادت ماهانه (به‌جلو انداختن عادت ماهیانه و دردناک‌تر شدن آن)
 • احساس تهوع یا دچار شدن به آن

درصورتی‌که دو ساعت بعد از مصرف لوونل یا سه ساعت بعد از مصرف الاوان دچار حالت تهوع می‌شوید یا باید دُز مصرفی را تغییر بدهید یا از IUD به‌جای قرص اورژانسی استفاده کنید. اگر عوارض جانبی در طی چند روز بهبود پیدا نکرد باید به پرستار یا پزشک عمومی مراجعه کنید. یعنی زمانی که احساس می‌کنید باردار شده‌اید ، عادت ماهیانه‌تان ۷ روز به‌تأخیر افتاده است  ، عادت ماهیانه‌تان سبک‌تر و کوتاه‌تر از معمول است ، در قسمت پایینی شکم ، احساس درد دارید. در موارد نادری هم امکان دارد که تخمک بارورشده خارج از رحم قرار بگیرد (بارداری خارج از رحم).

برای کاهش حالت تهوع از پزشک یا داروساز مشورت بگیرید. احتمالا آنها داروهایی معرفی می‌کنند که قبل از خوردن قرص اورژانسی مصرف کنید و حالت تهوع را کاهش بدهید.

آیا می‌توان از قرص اورژانسی قبل از رابطه‌ی جنسی استفاده کرد؟

شما می‌توانید از قرص اورژانسی پیش از برقراری رابطه‌ی جنسی محافظت‌ نشده استفاده کنید ، اگر:

 • از تأثیر روش‌های دیگر پیشگیری نگران هستید
 • روش‌های پیشگیری را به‌کار نمی‌گیرید
 • بهتر است درباره مصرف قرص های اورژانسی قبل از رابطه با پزشک مشورت کنید و نسبت به روش‌های مختلف پیشگیری اطلاعات کسب کنید

 

آیا قرص‌ها مانع از انتقال بیماری‌های مقاربتی می‌شوند؟

پاسخ به این پرسش منفی است. قرص اورژانسی نقشی در جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی مانند ویروس HIV (ویروس بیماری ایدز) ندارد. بهترین راه برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی ، برقراری رابطه با افراد سالم و استفاده از کاندوم است.

عملکرد IUD برای پیشگیری از بارداری چگونه است؟

IUD جسمی به‌شکل T و از جنس پلاستیک و مس است که پرستار یا پزشک ، آن را درون رحم کار می‌گذارد. IUD با آزاد کردن مس در رحم ، مانع از قرار گرفتن تخمک در رحم و بارور شدن آن می‌شود. تا پنج روز بعد از برقراری رابطه‌ی حفاظت‌ نشده یا تا پنج روز بعد از اولین فرصت ممکن برای تخمک‌گذاری به‌منظور جلوگیری از بارداری می‌توان از این وسیله کمک گرفت.

چه کسانی می‌توانند از IUD استفاده کنند؟

 

بیشتر افراد ، حتی کسانی که به HIV مبتلا هستند هم می‌توانند از IUD استفاده کنند. پزشک و پرستار قبل از کار گذاشتن این وسیله در رحم درباره‌ی سابقه پزشکی شما پرسش‌هایی مطرح می‌کند.

در موارد زیر ممکن است ، استفاده از IUD فکر خوبی نباشد:

 • وجود عفونت در لگن یا عفونتی ناشی از نزدیکی که درمان نشده باشد
 • وجود مشکلاتی در دهانه یا خود رحم
 • خون ریزی‌های بی‌دلیل بعد از نزدیکی یا در فواصل عادت ماهیانه
 • استفاده از IUD اورژانسی با هیچ دارویی تداخل پیدا نمی‌کند

 

عوارض جانبی IUD چیست؟

به‌ندرت بعد از استفاده از IUD مشکلی به‌وجود می‌آید اما برخی از عوارض جانبی استفاده از آن به شرح زیر است:

 • درد
 • عفونت
 • آسیب دیدن رحم
 • خروج IUD از رحم
 • عادت‌ماهیانه دردناک‌تر ، شدیدتر و طولانی‌تر (درصورتی‌که از IUD به‌عنوان روش پیشگیری دائمی استفاده شود)

پیشگیری اورژانسی در آینده چگونه خواهد بود؟

 

اگر از روش‌های رایج و دائمی برای پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌کنید ، احتمال دارد که به استفاده از روش‌های پیشگیری اورژانسی روی بیاورید تا از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید. روش‌های متعدد پیشگیری می‌توانند در طولانی‌مدت ، شما را از بارداری ناخواسته دور نگه دارند. مثلا:

 • تزریق آمپول ضدبارداری
 • استفاده از سیستم و ابزارهای درون‌کاشتی IUS و IUD.
حتما مطالعه کنید  جدیدترین روش های کاشت مو (10 روش + نقد و بررسی)

پیشگیری برای افراد زیر زیر ۱۶ سال چگونه است؟

استفاده از وسایل پیشگیری معمولا منع سنی ندارند. ولی معمولا چنانچه فردی کم‌سن و سال برای دریافت این وسایل و داروها به پزشک و پرستاران مراجعه کند ، از او خواسته می‌شود که موضوع را با والدین خود در میان بگذارد. درصورتی‌که به‌نظر برسد از فرد زیر ۱۶ سال سوءاستفاده خواهد شد ، فروش و در اختیار قرار دادن این وسایل و داروها کمی سخت‌گیرانه‌ تر می‌شود.

 

هشدارها

قبل از مصرف قرص اورژانسی (لوونورژسترل) ، اگر به این دارو یا به پروژستین های دیگر (مانند نورتیدرون) حساسیت دارید ، یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک خود مطرح کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. قبل از استفاده از این دارو ، پزشک و یا داروساز را از سابقه پزشکی خود را مطلع سازید،

به ویژه سوابقی همچون: خونریزی واژینال غیر قابل توضیح ، این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. تا زمانی که مطمئن نشدید که فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را میتوانید با خیال راحت انجام دهید از رانندگی ، استفاده از ماشین آلات یا سایر فعالیت هایی که مستلزم هوشیاری هستند خودداری کنید. قبل از انجام عمل جراحی ، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شده باشید ، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو به شیر مادر نفوذ می کند اما بعید است که به نوزاد آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون اجازه پزشک خود ، مصرف این دارو را شروع و متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

بعضی از داروها ممکن است با کاهش میزان هورمون های کنترل بارداری در بدن شما ، باعث شوند روش های اورژانسی پیشگیری از بارداری تاثیر کمتری داشته باشند. این اثر می تواند به بارداری منجر شود. نمونه چنین داروهایی عبارتند از : گریزئوفولوین ، مودافینیل ، ریفامیسن ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین) مخمر سنت جان ، داروهایی برای درمان تشنج (مانند باربیتورات ها ، کاربامازپین ، فلبامات ، فنی توئین ، پریمیدون ، توپیرامات)، داروهای HIV (مانند نلفیناویر ، نویراپین).

برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید (همچنین به بخش موارد مصرف مراجعه کنید.).

مصرف دوز بالا یا اوردوز

اوردوز با این دارو بسیار بعید است. در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند. علائم اوردوز ممکن است شامل تهوع یا استفراغ شدید باشند.

تذکرات

تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به طور مرتب ادامه دهید.

نکات مهم در رابطه با خوردن قرص اورژانسی ضد بارداری

قرص اورژانسی (لوونورژسترل) را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 • بعضی افراد قرص‌های پیشگیری از بارداری را “قرص صبح روز بعد” می‌نامند ، اما لازم نیست صبر کنید تا صبح شود ، باید قرص‌ها را در اولین فاصله‌ی زمانی ممکن پس از تماس جنسی محافظت نشده مصرف کنید تا بهترین اثربخشی را داشته باشد.
 • هنگام خوردن قرص ضد بارداری اورژانسی طبق دستور پزشک یا مطابق با دستورالعملی که بر روی پاکت نوشته شده عمل کنید.
 • قرص خود را با مقدار زیادی آب مصرف کنید.
 • بهتر است قرص‌ها با شکم خالی مصرف نشود. می‌توانید قرص را با غذا مصرف کنید تا احتمال ابتلا به تهوع کاهش یابد.
 • قرص‌های ضد بارداری معمول خود را می‌توانید طبق معمول از روز بعدی که قرص اورژانسی را مصرف کردید استفاده کنید.
 • در صورت استفراغ تا دو ساعت پس از استفاده ، ضرورت دارد که قرص دوباره استفاده شود.
 • این روش می‌بایست در حداقل دفعات ممکن در طول دوران باروری هر زن استفاده شود؛ و حداکثر دفعات مجاز استفاده از این روش در هر سیکل قاعدگی یک بار است.
 • مجاز بودن مصرف یک بار از این روش در هر دوره‌ی قاعدگی ، دلیل تأیید مصرف آن در هر دوره‌ی قاعدگی به عنوان روش پیش‌گیری از بارداری نیست.

منبع : درمانسرا ، چطور ، راستینه ، نی نی بان ، ویکی پدیا ، رازمگ

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 39
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 28
 • آی پی دیروز : 20
 • بازدید امروز : 58
 • باردید دیروز : 154
 • گوگل امروز : 5
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 291
 • بازدید ماه : 751
 • بازدید سال : 7,807
 • بازدید کلی : 135,985